Blog

Kışın Kullanılmayan Motosikletlerin Yaz Sezonuna Hazırlanması

Faydalı Bilgiler
15 Mayıs 2017 Pazartesi

Kış sezonunda kullanılmayan ya da az kullanılan motosikletlerimizin, hem tadımızı kaçırmaması hem de problemsiz sürüş sağlaması için keyifle ve bolca kullanacağımız bir yaz sezonuna hazırlanması gerekmektedir. Bu sebeple sezon başında motosikletlerimizi genel bir muayeneden geçirmeliyiz.

Önce genel bir temizlikten geçireceğimiz motosikletimizin en önemli parçası olan motorumuzdan başlayalım. İlk başta yağ ve buji kontrollerini yapıp herhangi bir sızıntı, paslanma ve aşınma olup olmadığına bakmalıyız. Uzun süre kullanılmamış motorlarda korozyon ve paslanma başlayabilir. Sonra motorun contalarını kontrol edilmelidir. Çünkü contalar kurumuş ve işlevini yitirmiş olabilir.

Motorun yağı berrak ve akışkan olmalıdır. Motorun içinde tüm parçalar bu yağ ile yağlandığı için bu nokta çok önemlidir. Eğer motor yağı berrak ve akışkan değil ise mutlaka filtreler ve yağ yenilenmelidir. Sonra Bujiler kontrol edilmeli eğer ömrünü doldurmuşsa yenilenmelidir. Ayrıca motorunuz su soğutmalı ise antifriz kontrol edilmelidir.

Depolama için benzin deposundaki yakıt boşaltılmalı ve anti pas uygulanmalıdır. Sonra antipas temizlenmeli ve içine temiz benzin konulmalıdır. Yakıt ve su borularında kaçak ve yıpranma varsa kontrol edilmelidir.

Bekleyen Akünün kutup başları sökülmeli, şarj değerleri ölçülmeli eksik ise şarj edilmelidir. Oksitlenen bölgeler temizlemeli ve kutup başları tekrar bağlanmalıdır. Elektrik aksam aydınlatma ve çalışma kontrolleri sağlanmalıdır.

Tahrik zincirli (vitesli grup) model ise zincir temizlenmeli ve yağlanmalıdır.

Son olarak lastik havaları, varsa yıpranmalar ve jant kontrolleri sağlanmalı. Eğer mümkünse trafiğin olmadığı bir alanda test edilmeli. Eğer bir tereddüt varsa en yakın UMA yetkili servisine gidip sorunun giderilmesi için destek alınmalıdır.

« Tüm Makaleler
SOSYAL MEDYADA MONDIAL

Mondial resmi sosyal medya sayfaları üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

E-BÜLTEN KAYIT

Mondial E-Bülten'e kayıt olarak Mondial ile ilgili yeniliklerden ve gelişmelerden haberdar olun.

MONDIAL TÜKETİCİ DANIŞMA HATTI

Merkezimiz ile iletişime geçerek tüm sorularınız için yardım alabilirsiniz.

+90 444 80 850 800 448 3 862